Pasākuma informācija
Piedalās:
Elīna Bukša (vijole)
Liepājas Simfoniskais orķestris
Diriģents:
Pols Manns
Programmā:
Edvards Elgars (1857–1934) “Serenāde” stīgu orķestrim
Bendžamins Britens (1913–1976) Vijolkoncerts
Roberts Šūmanis (1810–1856) Otrā simfonija
Ar britu diriģentu Polu Mannu Liepājas Simfoniskais orķestris ir labi pazīstams jau desmit gadu, un sadarbībā ar ierakstu kompāniju “Toccata” kopā iemūžināti daudzi britu komponistu skaņdarbi – Dereka B. Skota, Mišas Spolianska, Deivida Hekbridža Džonsona, Čārlza O’Braiena, Arnolda Grillera un citu.
Lai arī sadarbība ierakstos ir cieša un ilgstoša, šī būs pirmā reize, kad Pols Manns diriģēs Liepājas Simfonisko orķestri koncertā — tas būs notikums, kas būs īpaša muzikālā tikšanās gan māksliniekiem, gan klausītājiem. Likumsakarīgi, ka klausītājiem piedāvās spožāko britu komponistu mūziku, ko papildinās Roberta Šūmaņa pacilājošā Otrā simfonija.
Edvards Elgars bieži tiek uzskatīts par tipisku angļu komponistu, lielākā daļa viņa muzikālās ietekmes nebija no Anglijas, bet gan kontinentālās Eiropas. Dzimtenē viņš jutās nepieņemts ne tikai muzikāli, bet arī sociāli. Mūzikas aprindās, kurās dominēja akadēmiski izglītoti komponisti, Elgars bija autodidakts.
Lai gan Elgars vēlējās mācīties Leipcigā, viņa iespējas bija ierobežotas — tā vietā viņš kļuva par autodidaktu un mūzikā ienāca kā praktiķis.
Tāpat, protestantiskajā Lielbritānijā viņa Romas katolicisms tika uztverts ar aizdomām. Neraugoties uz grūtībām, 20. gadsimta sākumā Elgars kļuva par atzītu komponistu, pateicoties tādām kompozīcijām kā variācijas orķestrim “Enigma” un oratorijai “Gerontija sapnis”. Plaši pazīstama kļuva arī Elgara patriotiskā dziesma “Land of Hope and Glory”, kas kļuva par neoficiālo Anglijas himnu.
Mūža nogalē britu klasiķis atzina, ka agrīnā “Serenāde” stīgu orķestrim, kas veltīta sievai trešajā kāzu gadadienā, ir viņa mīļākais skaņdarbs. Komponistu priecēja, cik “stīdzinieciska” tā izdevusies – kā nekā Elgars bija arī vijolnieks.
Bendžamins Britens bija centrālā personība 20. gadsimta britu klasiskajā mūzikā. Pirmo ievērību guvis ar a capella darbu “A Boy Was Born” 1934. gadā, savukārt ar 1945. gadā sarakstīto operu “Pīters Graimss” (Peter Grimes) iemantoja pasaules līmeņa slavu, un nākamo 28 gadu laikā sarakstījis vēl 14 operas, kļūstot par vienu no vadošajiem savā žanrā.
Britena Vijolkoncerts, ko dzirdēsim šajā koncertā, ir emocionāli piesātināts, orķestrāli ekspresīvs un strukturāli neparasts. Tajā savijas laikmeta satricinājumu noskaņas ar vijolnieka iekšējo pasauli – tieši šeit Elīnas Bukšas jutīgā interpretācija sola īpašu emocionālu spriegumu.
Soliste Britena Vijolkoncertā būs Elīna Bukša, kura 2012. gadā saņēma Lielo mūzikas balvu kategorijā “Gada debija” un ir arī prestižā Vindzoras starptautiskā stīginstrumentu konkursa laureāte.
Elīna Bukša jau 12 gadu vecumā debitēja ar Liepājas Simfonisko orķestri – kopš tā laika viņas karjera uzplaukusi visā Eiropā, piesaistot gan kritiķu, gan publikas uzmanību. Viņas atskaņojumus raksturo gan tehniska meistarība, gan emocionāla intensitāte, ko izceļ arī prestižā “The Gramophone” atsauksmes: “Jāuzslavē Elīna Bukša, kuras atdeve nevienā mirklī neviļ. Viņas lasījumā spējš spraigums un žilbinošas pasāžas. Vijolniece vērīgi un uzmanīgi aizved klausītāju līdz aizraujošajam finālam.”
Roberta Šūmaņa Otrā simfonija ir viens no komponista ievērojamākajiem darbiem, radīts 1845. gadā, Leipcigā.
Simfonijas tapšanas laikā Šūmanis cīnījās ar fiziskām un garīgām veselības problēmām, tomēr skaņdarba pacilājošais tonis kļuvis par sava veida iekšējā spēka un cerības apliecinājumu.
Simfonijas pirmatskaņojums notika 1846. gada 5. novembrī Leipcigā, diriģenta Feliksa Mendelsona vadībā.
Šūmaņa jaunrade un sabiedriskā darbība bija nepieciešamais tilts no agrīnā romantisma vācu tradīcijām uz vēlākā 19. gadsimta emocionālākajām formām. Viņa Otrā simfonija atgādina par spēju tiekties uz gaismu arī personīgās tumsas brīžos.
Liepājas Simfoniskā orķestra koncerts būs kā smalks audekls, kurā savijas britu izsmalcinātība un vācu romantisms; vēsture, individualitāte un mūzikas bezgalīgais spēks.
INFORMĀCIJA APMEKLĒTĀJIEM:
Koncertā tiek izmantota paplašinātā skatuve, tādēļ realitātē 5. rinda ir 1. skatītāju rinda.
Atlaides:
Studentiem, invalīdiem, pensionāriem – 3 eiro
Skolēniem – 50%
3+ ģimenes kartes īpašniekiem – 30%
Pavadonis personai ar I/II grupas invaliditāti – 50%
Grupām (10 un vairāk apmeklētājiem) – 20%
Pērkot grupu biļetes internetā, lūdzam rakstīt uz e-pastu sales@lso.lv
Apmeklējot koncertu, apmeklētājam ir jāuzrāda tiesības uz atlaidi apliecinošs dokuments.
Noderīgi:
Koncerts pieejams cilvēkiem ar dzirdes traucējumiem, jo tā laikā tiks aktivizēta indukcijas cilpas funkcija. Ņemot vērā cilvēku ar dzirdes traucējumiem izteikto pieredzi, izmēģinot šo sistēmu, vislabākā klausīšanās pieredze iespējama sēdvietās partera centra zonā no 5. līdz 12. rindai – no 6. līdz 28. vietai.
Koncertu atbalsta Latvijas Republikas Kultūras ministrija un Liepājas pilsēta.