Loading Events
LEĢENDU NAKTS Stāmerienas pilī

(Noticis pasākums) LEĢENDU NAKTS Stāmerienas pilī

28.10.2023 18:30
Stāmerienas pils, Vecstāmeriena, Latvija

Pasākuma informācija

Stāmerienas pils kopā ar Gulbenes novada bibliotēku un Stāmerienas bibliotēku aicina ikvienu, kuram patīk ATKLĀT!

Šoreiz aicinām atklāt:

  • pils burvību  nesteidzīgās pastaigās esot vakara gaismu un romantisku noskaņu valgos
  • Zemgaliešu Birutas dzīves stāstu un dzeju tiekoties sarunās un dzejas lasījumos
  • naksnīgas mūzikas skaņas pilī kopā ar Raimondu Vazdiku
  • saldi rūgtās garšas kafejnīcas “Sonāte” gardumos visa vakara garumā.

 

Zemgaliešu Biruta “neaizmirstelīšu” pļavā

Pirms 145 gadiem rudenīgo pasauli ieraudzīja dekadences rakstniece Zemgaliešu Biruta. Gleznainajā Stāmerienā dzimusi un aizvadījusi pirmos dzīves gadus. Kādā vēstulē A. Saulietim rakstījusi: “Esmu liesma… nemierīga, skrejoša. Man nez kālab arvien šķiet, ka nav daudz laika…” Zemgaliešu Biruta, pretrunīgu jūtu vadīta, no dzīves atvadījās 28 gadu vecumā. Iespējams, ka tieši šī iemesla dēļ latviešu literatūras kontekstā viņa ir mazpazīstama, taču visnotaļ īpaši izceļama ar revolucionāro un tajā pašā laikā jūtīgo garu.

Rakstniece, kurai 2023.gada 14.oktobrī svinam 145. gadadienu, uzskatāma par vienīgo dekadenti sievieti latviešu rakstniecībā.

Līvija Baumane – Andrejevska raksta: “Zemgaliešu Birutu, īstajā vārdā – Konstance Augustīne Grencione –apvij noslēpumainības aura.

Zemgaliešu Biruta ir dēvējama par rakstnieci – leģendu latviešu kultūrā, lai gan literatūras vēsturē viņas veikums ir relatīvi mazāk pazīstams – iespējams, tāpēc, ka rakstniece gan atstātā literārā mantojuma kvantitātes ziņā, gan agrās aiziešanas dēļ ir palikusi it kā spilgtās priekšgājējas Aspazijas (1865-1943) ēnā. Turklāt līdz pat 21. gs. Zemgaliešu Birutas darbi nebija izdoti atsevišķā grāmatā. Tomēr dažādos periodos šī personība ir intriģējusi gan ar savu dzīvesstāstu, gan sarakstīto. Laikabiedri Birutai veltījuši daudz krāšņu epitetu, dēvējot viņu gan par smalku un graciozu, „nelatviski sensiblu”, gan par „mirdzošo izņēmumu”, kā arī salīdzinājuši ar trauslu „vētrainā laikmetā augušu ugunssārtu ziedu”. Rakstnieks Jānis Veselis Zemgaliešu Birutu nodēvējis par „traģisko dekadences karalieni, kas kā apbūrēja saistījusi daudzu sirdis”.

Aicinām arī jebkurā citā laikā doties rakstniecei veltītā klausāmtakā Stāmerienā – viegli melanholiskā un dziļu pārdomu pilnā. Vairāk informācijas par klausāmtaku – https://www.facebook.com/celikaspaliek

Ieeja pilī 10 eur. Biļetes pieejamas “Biļešu paradīzes” kasē (bilesuparadīze.lv) un Stāmerienas pils kasē.
Norēķini pilī šajā vakarā tikai skaidrā naudā.

Lasīt vairāk...Citi pasākumi