Kur doties dabā koronavīrusa laikā? 7 vietas, kuras apmeklēt
Līdz ar pavasara iestāšanos ļaužu pūļi steidz baudīt dabas tuvumu, tomēr koronavīrusa COVID-19 pandēmijas laikā izšķiroši svarīgi, lai tas tiešām būtu tikai tuvums dabai, nevis drūzmēšanās. Tāpēc nebūtu ieteicams izvēlēties ļoti populārās, visiem zināmās un allaž pārpildītās tūrisma “mekas”.
Tūdaļ seko nākamais jautājums – bet uz kurieni tad doties? Daži iesaka vienkārši atstāt mašīnas ceļmalā un iet iekšā pilnīgi jebkurā valsts mežā. Protams, tā var darīt, un spontanitātes efekts bieži nostrādā veiksmīgi. Tomēr, ja ir vēlēšanās ne tikai pastaigāties svaigā gaisā, bet arī garantēti ieraudzīt kaut ko neparastu, aizraujošu, vizuāli iespaidīgu, zināšanas un mērķtiecība varētu noderēt.
Tātad – kur Latvijā rodamas mazāk izdaudzinātas, taču ne mazāk skaistas vietas? Un, otrkārt, kuras no šīm vietām vairāk atbilstu atvērtas, plašākas telpas jēdzienam, nevis šaurām taciņām vai skatu torņiem, kur grūti paiet garām pretējos virzienos, “nesaberzējoties ar deguniem”? Šajā rakstā mēģināts apkopot vismaz desmit no abiem nosacījumiem atbilstošām vietām pēc “Fotovietu” Latvijas izpētes pieredzes.
Ververu krauja
Ververu krauja ir viens no lieliskajiem skatu punktiem uz Daugavas lokiem. No apmēram 40 metru augstās kraujas paveras majestātisks skats uz vienu no upes līkumiem, tā sauktajiem “Daugavas vārtiem”. Pretī pa diagonāli atrodas arī Slutišķu loks, ar Slutišķu krauju, vecticībnieku sādžu un Markovas pilskalnu. Ververu krauja gan nav viegli sasniedzama, uzreiz jābrīdina – šī vieta būs piemērota mazliet rūdītākiem ceļotājiem, nevis ģimenes pastaigām ar maziem bērniem.
Akmeņupītes ūdenskritums
Nezinu, cik korekti ir saukt šo vietu par “ūdenskritumu”, bet Akmeņupītes krāces ir ap 100 metru garš posms tuvu tās ietekai Ogrē, kur upīte veic diezgan strauju kritumu, un ūdens plūsma lauž ceļu starp daudziem (no ledus laikmeta?) te uzkrājušamies akmeņiem. Atšķirībā, no, piemēram, netālu esošā Velna klēpja, uz kuru ved marķētas, šauras taciņas, koronavīrusa laikā Akmeņupītes ūdenskritums ir drošāka izvēle, jo, lai gan tā pēdējos gados ir diezgan popularizēta, šis ir “neorganizēts” apskates objekts, kuru ir samērā grūti atrast un sasniegt (tas garantē, ka “svētdienas izbraucēju” tūkstoši te nemaldīsies). Var nokļūt no vairākām pusēm, brienot caur mežiem un pļavām – pieeju pētiet Balticmaps kartēs, jo Google Maps nesniedz vajadzīgo detalizāciju.
Ātrais kalns
Šī nomaļā vieta netālu no Skrundas ir viens no lielākajiem un skaistākajiem klinšu atsegumiem Kurzemē. Ventas krastu pie klintīm var sasniegt, dodoties cauri mežam. Netālu, Ventas otrā krastā atrodas vēl viens atsegums – Gobdziņu klintis.
Vērenes ozolu aleja
Ļoti ainaviska, vairākus kilometrus gara ozolu aleja nomaļā un klusā apvidū – lieliska vieta netraucētām pastaigām. Turpat apskatāms arī Vērenes ugunsnovērošanas tornis – neparasta, ar lubiņām apdarināta konstrukcija.
Elkas kalns
No Elkas kalna paveras plaša un tāla ainava uz Vidzemes augstienes ārēm. Lai gan Elkas kalns ir ērti piebraucama vieta un te pat ir viens piknika galds, reizēs, kad tur būts, parasti nav cilvēku. Katrā ziņā, tuvojoties šai vietai, jau pa gabalu var redzēt, vai ļaužu daudz vai maz, attiecīgi vai vērts piestāt, vai labāk to atstāt citai reizei.
Liedes kalni
Tās šķietami parastās, ar priedēm apaugušās vienmērīgās formas pakalnu muguras pie horizonta patiesībā ir viens no dīvainākajiem dabas veidojumiem mūsu valstī. Liedes kalni ir deviņu citādi līdzenā apvidū izvietojušos pauguru rinda, kuru izcelšanās ir noslēpumā tīta. Šķiet, kam tādam būtu jābūt mākslīgi – cilvēka roku veidotam, gandrīz vai jātic teikai, kas vēsta, ka kalnus reiz sanesuši kareivji ar cepurēm.
Buses-Matkules pilskalns un apkārtne
Netālu no Buses-Matkules pilskalna neliels lauku ceļš met līkumu pašā kraujas malā, paverot Latvijai visai neparastu skatu. Mazliet tālāk paveras vēl viens interesants skats (caur spraugu izpļautajā, izzāģētajā nogāzes fragmentā veidojas laba kompozīcija – 2. att.) uz apkārtnes reljefu. Abi šie skati, manuprāt, pārspēj no paša pilskalna redzamo.
Ieskatieties arī mūsu Dabas taku un skatu torņu kartē, kur doties šajā pandēmijas laikā!
Aicinām būt atbildīgiem un rūpīgi izvērtējiet nepieciešamību apmeklēt publiskās vietas!
Avots: Kur doties dabā koronavīrusa laikā? 10 skaistas un vientulīgas Latvijas dabas pērles