Izstāde “Robežu pārkāpēji” – latviešu rokmūzikas brīvības skaņa padomju laikā

Izstāde “Robežu pārkāpēji” – latviešu rokmūzikas brīvības skaņa padomju laikā

No 9. līdz 23. jūlijam Liepājā, Pegaza Pagalmā, būs apskatāma izstāde Robežu pārkāpēji, kas veltīta latviešu rokmūzikas attīstībai padomju laikā. Tā ir daļa no projekta “Kultūrpiedzīvojums (p)ar roku” un sniedz apmeklētājiem iespēju izjust roka vidi, skaņas un laikmetu, kurā mūzika kļuva par brīvības simbolu.

Rokmūzika Latvijā – brīvības simbols un pretestības balss

“Jaunības mūzika”, “sociāla parādība”, “troksnis un dārdoņa”, “garīgā AIDS”, “modernā folklora”, “ideoloģiskā sabotāža”, “visdemokrātiskākā māksla”, “īpaša enerģija”, “liktenis” un “šausmīgā kultūra”…
Roku dēvē dažādi, un rokmūzikas attīstība padomju Latvijā notika pavisam citos apstākļos nekā Rietumu valstīs. Bet tā notika. Liepāja vienmēr tika uzskatīta par Latvijas roka galvaspilsētu. Tieši šeit radās “Līvi”, “Credo”, “Corpus”, “Kaktuss”, “Neptūns” un citas grupas, kas lika pamatus latviešu rokmūzikai. Festivāls “Liepājas dzintars” kļuva par vietu, kur veidojās jaunā latviešu mūzikas skatuve. Padomju stagnācijas apstākļos tas bija logs uz pasauli, vieta, kur varēja dzirdēt īstu, nekontrolētu mūziku.

Brīvības skaņa un pagrīdes kultūra

Vidē, kurā rokkoncerts varēja tikt uzskatīts par politiskās nepakļaušanās aktu, latviešu mūziķi radīja brīvības skaņu par spīti informācijas trūkumam, neskatoties uz to, ka veikalos bija milzīgs deficīts, bet jebkādas novirzes no oficiālās PSRS līnijas tika sodītas ar aizliegumiem. Latviešu jaunieši meklēja pagrīdes ierakstus, apmainījās ar platēm, klausījās Amerikas Balsi un radīja savu mūziku.

Izstāde “Robežu pārkāpēji” – kontrasti, skaņas un pieredze

Viktorijas Trofimovas-Gaiķes un Madaras Matisones veidotā izstāde, kas balstās uz divu pasauļu kontrastiem, ļaus iejusties vidē, kurā dzima latviešu roks, iepazīt un interpretēt Rietumu kultūras ietekmes. Izstāde “Robežu pārkāpēji” kā daļa no projekta “Kultūrpiedzīvojums (p)ar roku” sniedz apmeklētājiem iespēju izjust roka vidi dažādos veidos – izpētot priekšmetus, izlasot faktus, apstājoties un ieklausoties skaņās, kas bija dzirdamas “dzelzs priekškara” abās pusēs.

Roks kā revolūcijas dzinējspēks

Atšķirībā no Rietumiem, kur 20. gs. 80. gados roks jau kļuva par daļu no šovbiznesa, Latvijā tas nebija komerciāls žanrs. Roks bija dvēseles kliedziens, izaicinājums sistēmai un iedvesma tūkstošiem jauniešu, kuri alka pēc pārmaiņām. Šis žanrs kļuva par nacionālās revolūcijas simbolu. Latviešu rokdziesmas joprojām ir aktuālas un turpina iedvesmot uz izlēmīgu rīcību, atgādinot, ka pārmaiņas sākas tikai ar dažiem akordiem un tos nebūs iespējams apklusināt.

Projekta atbalsts

Izstāde “Robežu pārkāpēji” tiek īstenota projekta “Kultūrpiedzīvojums (p)ar roku” ietvaros, kura aktivitātes tiek realizētas ar nodibinājuma “Nodibinājums Liepāja 2027” un Latvijas Republikas Kultūras ministrijas finansiālu atbalstu.

Iesaki rakstu draugiem!